https://dbschenker-stale-v-pohybu.cz/blog/wp-content/uploads/2020/11/head-2020_Contract_17.jpg

Členské státy EU jsou proti změnám zákona EUDR o ochraně lesů

V EU budou brzy platit přísnější pravidla na ochranu lesů. O nařízení EU o odlesňování (EUDR) se ale diskutuje. Nyní se proti změnám staví mnohé státy EU. Členské státy EU se jasnou většinou vyslovily proti změnám nového zákona EU na ochranu deštných pralesů. Podle informací agentury dpa si 25 z 27 států – včetně Německa – nepřeje žádné zásadní změny v nařízení EU o odlesňování (EUDR). Pro změny přitom již dříve hlasovala většina Evropského parlamentu. Jak oznámilo maďarské předsednictví v Radě EU, pro odložení zákona hlasovaly i země EU, které dříve souhlasily. Nebude tudíž platit od příštího roku, jak bylo původně plánováno – ale o rok později. Parlament chce také odklad. Podle zákona se produkty jako káva, dřevo, sója, kakao a palmový olej budou v budoucnu moci v EU prodávat pouze v případě, že po roce 2020 nebudou vymýceny žádné lesy. To má také výrazně omezit odlesňování deštného pralesa, například v jihoamerické oblasti Amazonie.

Projekt je nyní zpět v Evropském parlamentu: Pokud se stáhnou pozměňovací návrhy, zákon bude pravděpodobně odložen, jak bylo plánováno. Pokud nedojde včas k dohodě, zákon by mohl platit od roku 2025, jak bylo původně plánováno. To pravděpodobně způsobí velké problémy společnostem, které s odkladem počítaly. Odpovědná zpravodajka v Evropském parlamentu Christine Schneider (CDU) označila postoj německé vlády proti podstatným změnám za „nezodpovědný“. Pouhé odložení zákona nestačí. „Proto jsem odhodlána co nejrychleji zahájit třístranná jednání, abychom tyto změny přijali včas do konce roku,“ řekla.

Ekologické organizace kritizovaly zejména navrhovanou novelu, podle níž by měla být do zákona zařazena kategorie pro nerizikové země. Na produkty z těchto zemí by podle informací měla platit výrazně méně přísná pravidla. Ekologové to vidí jako hlavní mezeru, která umožňuje ekologicky škodlivé odlesňování. WWF Německo kritizovalo skutečnost, že podle požadované definice by i kontroverzní země jako Čína byly zařazeny do kategorie s nulovým rizikem. Tam je obtížné spolehlivě dohledat dodavatelský řetězec a tak spolehlivě odhalit porušení. WWF také uvedl, že problémy s nelegálním obchodem se dřevem znají i z Rumunska a Vietnamu. Podle WWF by však všechny tři země spadaly do kategorie nulového rizika.

Zdroj: Svaz spedice a logistiky Česká republika (SSL): svazspedice.cz