Logistika je plná odborných termínů. Stejně jako náš slovníček, který vám s nimi pomůže.
Tento termín se v logistice používá pro označení notifikace nebo upozornění spojené s doručením zásilky. Avízo může obdržet odesílatel ohledně dodání zboží nebo zákazník o příchodu zboží.
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) je nástroj Evropské unie, který stanovuje spravedlivou cenu za emise uhlíku při výrobě uhlíkově intenzivního zboží, které vstupuje do EU. Cílem je podpořit čistou průmyslovou výrobu mimo EU a zabezpečit, aby cena uhlíku u dovozu byla ekvivalentní ceně uhlíku u domácí produkce. CBAM je kompatibilní s pravidly WTO. V současné přechodné fázi platí od roku 2023 do 2026 a postupně nahradí přidělování bezplatných povolenek podle systému obchodování s emisemi EU (ETS).
Cirkularita je pojem související s udržitelností, je významný zejména pro výrobní firmy, a týká se zpětného použití odpadu a recyklace.
Clo je forma poplatku, kterou vybírá určitý orgán země při přepravě zboží přes celní hranice státu. V České republice clo spravuje Celní správa České republiky, která patří pod Ministerstvo financí České republiky.
Oxid uhličitý (CO2) je hlavním skleníkovým plynem. Emise skleníkových plynů zesilují v atmosféře skleníkový efekt, což vede k oteplování planety. Oxid uhličitý k oteplování přispívá přibližně ze 70 %. Vzniká hlavně při spalování fosilních paliv, kácení pralesů, výrobě oceli a cementu. Dalším významným skleníkovým plynem je metan, který vzniká při těžbě fosilních paliv a chovu dobytka. Ke skleníkovým plynům patří také oxid dusný, vznikající zejména při používání umělých dusíkatých hnojiv a řada synteticky vyráběných fluorovaných plynů.
Českým ekvivalentem pro Cross Dock je překladiště. Cross Docking je proces v logistice, při kterém se produkty od dodavatelů a výrobců přepraví k zákazníkovi s žádnou nebo minimální dobou skladování. To znamená, že produkty, které se dostanou do Cross-Dockingového distribučního centra jsou vzápětí předány do přepravy k zákazníkovi.
CSR stojí pro „Corporate Social Responsibility“, tedy pro Společenskou odpovědnost firem. Dobrovolné aktivity společností, sloužící k zmírňování negativního dopadu dané firmy na planetu a společnost. V dnešní době je tento koncept považován za nedostatečný (primárně kvůli jeho zneužívání pro „greenwashing“) a byl nahrazen reportingem ESG.
Směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) představuje standard nefinančního reportování společností, vycházejícího ze snahy Evropské Unie o snižování lidského vlivu na klimatickou změnu. V platnost přišla v roce 2024 a společnosti dle této směrnice budou reportovat své ESG na roční bázi. O časovém harmonogramu implementace této směrnice si můžete přečíst zde.
Pojem depo označuje sklad nebo skladový areál, který je určený ke skladování zboží a k jeho další logistice. Tyto areály slouží ke kontrole, třídění a distribuci zboží.
Jedná se o časové období, které uplyne od objednání zboží zákazníkem až do jeho doručení zákazníkovi. Dodací lhůtu ovlivňuje mnoho faktorů, jako je například vzdálenost mezi dodavatelem a zákazníkem, dostupnost zboží, způsob dopravy a nebo období sezónních špiček nebo svátků.
Je dokument, který cestuje společně s přepravovaným zbožím od dodavatele k odběrateli a slouží jako potvrzení, že zboží bylo dodáno včas, v odpovídajícím množství a kvalitě. Obsahuje také informace ohledně hmotnosti a rozměrech zboží, o odesílateli, příjemci a dalších souvisejících informací s dodáním zboží.
Cílem „Dohody o práci osádek vozidel v mezinárodní silniční dopravě“ je zajištění vyrovnané hospodářské soutěžě mezi dopravními společnostmi a bezpečnosti a zdraví řidičů. Tato dohoda definuje odpočinkovou a pracovní dobu řidičů, používání tafografů nebo maximální dojezdové časy řidičů.
Dopravce je fyzická nebo právnická osoba, která provozuje dopravní činnost. Dopravce je zodpovědný za dopravu zboží z jednoho místa do druhého za pomoci pronajatých nebo vlastních prostředků.
E-faktura neboli elektronická faktura je dokument v digitální podobě, který nahrazuje tradiční papírové faktury. Faktury se využívají jako doklad o koupi zboží a také pomáhají podnikatelům a firmám snadněji zpracovávat účetnictví.
ESG, neboli Environment – Social – Governance je zkratka pro plánované reporty z oblasti udržitelnosti. Povinnost firem reportovat informace z oblasti životního prostředí (E), zaměstnanců a společnosti (S) a řízení a správy firmy (G), vychází z požadavku směrnice CSRD, kterou v roce 2022 schválil Evropský parlament.
Europaleta je typ palety, který se velmi používá v Evropě a dalších zemích světa. Jedná se o dřevěnou paletu o rozměrech 120 cm x 80 cm, která se využívá pro manipulaci a přepravu zboží.
Termínem flotila se označuje soubor dopravních prostředků, kterým daná organizace nebo společnost disponuje. Flotila zahrnuje lodě, letadla, kamiony atp.
Zkratka FTL v logistice znamená „Full Truck Load“. Jedná se o typ přepravy, kdy zásilka naplní celý kamion nebo když si zákazník objedná FTL pouze pro sebe bez využití celého nákladního prostoru kamionu.
Greenwashing je termín, který vyjadřuje klamavou komunikaci. Ta má za cíl prezentovat zboží nebo službu jako šetrnější k životnímu prostředí, než ve skutečnosti je. Tato komunikace směřuje k nákupu udržitelných produktů a je neověřená. V Evropské Unii je greenwashing upraven právními normami jako jsou např. Směrnice o právech spotřebitelů, Směrnice o nekalých obchodních praktikách a Směrnice o klamavé a srovnávací reklamě. V souvislosti s nadcházející povinností reportů ESG nabývá na významu původ těchto tvrzení ze strany dodavatelů.
V českém překladu „Systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů“ je nástroj, jak předcházet rizikům ohrožující bezpečnost potravin. Jedná se o preventivní kroky pro předcházení znečištění potravin.
Českým názvem „Mezinárodní obchodní podmínky“ se rozumí soubor pravidel, který stanovuje základní práva a povinnosti prodávajícího a kupujícího. Dle Incoterms se určuje přechod rizik mezi kupujícím a prodávajícím. Tyto podmínky jsou rozděleny do 4 skupin dle jejich začátečnických písmen a to na skupinu E, F,C, D.
Mezinárodní standard systému environmentálního managementu spravovaný ISO.
Klimatická neutralita je stav, kdy lidé svojí činností nevypouští do atmosféry skleníkové plyny.
Life cycle analýza – koncept soustředící se na posuzování životního cyklu výrobku. Zaměřuje se na celý život produktu od surovin, po výrobu, balení a dopravu.
Německá zkratka pro „Lastkraftwagen“ označuje nákladní automobil nebo kamion, který je klíčovým prvkem v silniční dopravě.
Logistický řetězec je rozvinutý soubor procesů a aktivit uvnitř řetězce, který zajišťuje plynulý tok informací a následně zboží od dodavatele až po zákazníka. Hlavním cílem je zefektivnění dodání zboží, snížení nákladů, dodacích časů a zvýšení spokojenosti zákazníka.
Zkratka LTL v logistice znamená „Less Than Truckload“. Při tomto typu přepravy není plně využit nákladní prostor kamionu a tak se do nákladního prostoru jednoho kamionu kombinuje zboží a zásilky od různých zákazníků.
O mezinárodní dopravě hovoříme tehdy, když se při přepravě osob a zboží překročí hranice různých států a zemí.
Mýto je poplatek, který se platí při používání silniční infrastruktury. Z tohoto poplatku se financuje udržování a výstavba komunikací.
Přeprava nebezpečných látek nebo nákladu se řídí „Mezinárodní dohodou o silniční přepravě nebezpečných věcí“, ve zkratce ADR. Dohoda udává definici nebezpečných látek, jak se tyto látky mají uchovávat, za jakých podmínkách a jak se mají přepravovat. Jedná se například o chemické látky, výbušniny, toxické látky nebo hořlavé látky.
Sběrná služba se zaměřuje na svoz menšího objemu zásilek od různých dodavatelů nebo odesílatelů. Tyto zásilky se přepraví do jednoho centrálního skladu.
Sustainable Development Goals – Cíle udržitelného rozvoje. Jedná se o 17 cílů definovaných OSN, kterých bychom měli společnými silami dosáhnout do roku 2030.
Udržitelnost se zaměřuje na vliv firmy na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení. Tento koncept umožňuje firmám formulovat udržitelné obchodní strategie a efektivně naplňovat stanovené cíle.
Uhlíková stopa je termín, který úzce souvisí s emisemi CO₂. Výrobní společnosti, které zpracovávají materiály, používají pro výrobu energeticky náročné technologie, což zanechává uhlíkovou stopu. Uhlíkovou stopu zanechávají i budovy, které jsou energeticky náročné. V rámci udržitelnosti je cílem uhlíkovou stopu snižovat jak úpravou technologií, tak i snižováním energetické náročnosti budov.
Výraz používaný pro mechanismus CBAM. Cílem tohoto cla je zpoplatnění skleníkových emisí spojených s výrobou zboží, které je dováženo do EU.
Je označení pro produkty, jejichž výroba vypouští velké množství uhlíkových emisí. Tyto emise jsou spojeny s procesy, jako je tavení kovů, výroba cementu nebo hnojiv.