Udržitelnost pro nás není jen marketing
Uhlíková neutralita do roku 2040
Naším hlavním a dlouholetým cílem je stát se uhlíkově neutrální logistickou společností do roku 2040 a být světovými lídry v udržitelné logistice.
Podporujeme udržitelná paliva
Neustále investujeme do alternativních, ekologických pohonů. V naší flotile tak naleznete vozidla na elektřinu nebo plyn. Většinu kamionové dopravy navíc nyní konvertujeme na udržitelné palivo HVO100.
Příjemné pracovní prostředí
Naše společnost si zakládá na příjemném pracovním prostředí. Našim zaměstnancům nabízí nespočet benefitů a atmosféra v DB Schenker připomíná spíše rodinnou firmu, než-li velký “korporát”.
V souladu s ISO
a BREEAM
DB Schenker ČR je (mimo jiné) držitelem certifikace ISO 14001 stanovující pravidla pro environmentální management. Některé naše pobočky jsou navíc držitelé prestižní certifikace BREEAM.
Udržitelností nadšený kolektiv
Zaměstnanci DB Schenker se za naší podpory každoročně účastní mnoha udržitelných, dobročinných aktivit, jako je úklid přírody, sázení nových stromů, charitativní akce a sbírky, aktivní ochrana fauny a flóry a mnoho dalšího.
Fakta a čísla
V souladu se 17ti cíli udržitelného rozvoje OSN
Téměř 3000 našich LTR vozidel denně jezdí na udržitelná paliva
Implementací leteckého paliva SAF meziročně ušetříme vice jak
33 000 tun CO2
100 % elektřiny, kterou nakupujeme, pochází z obnovitelných zdrojů
V minulém roce jsme na dobročinné účely společně vybrali přes 800 000 Kč
Průkopníci v udržitelné logistice
Byli jsme mezi prvními, kteří začali řešit problematiku uhlíkové stopy, jenž vzniká podstatou našeho podnikání. Neustále vymýšlíme nové způsoby jak implementovat alternativní paliva do každodenní přepravy a tím snižovat náš vliv naglobální změnu klimatu. V naší obsáhlé flotile vozidel naleznete dodávky a kamiony na elektřinu, zemní plyn nebo nové udržitelné palivo HVO100, které sevyrábí z použitých olejů a tuků.
Na našich pobočkách naleznete solární panely, tepelná čerpadla nebo chytrá osvětlení s ekologickými LED žárovkami. Jejich okolí pak zdobí třeba včelí úly, hmyzí domky, květné louky nebo krmítka. Udržitelnost není hluboce zakořeněná jen v naší společnosti, ale i v srdcích našich zaměstnanců, kteří se každoročně účastní mnoha charitativních a dobročinných akcí, jako jsou třeba: Ukliďme Česko, Běh pro Paraple, Green Day, Kola pro Afriku, Běhej lesy, SOS Dětské vesničky, sázení nových stromů a mnoha dalších ochranářských aktivit.
Slovník pojmů v udržitelnosti
Udržitelnost se zaměřuje na vliv firmy na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení. Tento koncept umožňuje firmám formulovat udržitelné obchodní strategie a efektivně naplňovat stanovené cíle.
ESG, neboli Environment – Social – Governance je zkratka pro plánované reporty z oblasti udržitelnosti. Povinnost firem reportovat informace z oblasti životního prostředí (E), zaměstnanců a společnosti (S) a řízení a správy firmy (G), vychází z požadavku směrnice CSRD, kterou v roce 2022 schválil Evropský parlament.
Směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) představuje standard nefinančního reportování společností, vycházejícího ze snahy Evropské Unie o snižování lidského vlivu na klimatickou změnu. V platnost přišla v roce 2024 a společnosti dle této směrnice budou reportovat své ESG na roční bázi. O časovém harmonogramu implementace této směrnice si můžete přečíst zde
Oxid uhličitý (CO₂) je hlavním skleníkovým plynem. Emise skleníkových plynů zesilují v atmosféře skleníkový efekt, což vede k oteplování planety. Oxid uhličitý k oteplování přispívá přibližně ze 70 %. Vzniká hlavně při spalování fosilních paliv, kácení pralesů, výrobě oceli a cementu. Dalším významným skleníkovým plynem je metan, který vzniká při těžbě fosilních paliv a chovu dobytka. Ke skleníkovým plynům patří také oxid dusný, vznikající zejména při používání umělých dusíkatých hnojiv a řada synteticky vyráběných fluorovaných plynů.
Uhlíková stopa je termín, který úzce souvisí s emisemi CO₂. Výrobní společnosti, které zpracovávají materiály, používají pro výrobu energeticky náročné technologie, což zanechává uhlíkovou stopu. Uhlíkovou stopu zanechávají i budovy, které jsou energeticky náročné. V rámci udržitelnosti je cílem uhlíkovou stopu snižovat jak úpravou technologií, tak i snižováním energetické náročnosti budov.
Klimatická neutralita je stav, kdy lidé svojí činností nevypouští do atmosféry skleníkové plyny.
Cirkularita je pojem související s udržitelností, je významný zejména pro výrobní firmy, a týká se zpětného použití odpadu a recyklace.
Greenwashing je termín, který vyjadřuje klamavou komunikaci. Ta má za cíl prezentovat zboží nebo službu jako šetrnější k životnímu prostředí, než ve skutečnosti je. Tato komunikace směřuje k nákupu udržitelných produktů a je neověřená. V Evropské Unii je greenwashing upraven právními normami jako jsou např. Směrnice o právech spotřebitelů, Směrnice o nekalých obchodních praktikách a Směrnice o klamavé a srovnávací reklamě. V souvislosti s nadcházející povinností reportů ESG nabývá na významu původ těchto tvrzení ze strany dodavatelů.
CSR stojí pro „Corporate Social Responsibility“, tedy pro Společenskou odpovědnost firem. Dobrovolné aktivity společností, sloužící k zmírňování negativního dopadu dané firmy na planetu a společnost. V dnešní době je tento koncept považován za nedostatečný (primárně kvůli jeho zneužívání pro „greenwashing) a byl nahrazen reportingem ESG.
Life cycle analýza – koncept soustředící se na posuzování životního cyklu výrobku. Zaměřuje se na celý život produktu od surovin, po výrobu, balení a dopravu.
Sustainable Development Goals – Cíle udržitelného rozvoje. Jedná se o 17 cílů definovaných OSN, kterých bychom měli společnými silami dosáhnout do roku 2030.
Mezinárodní standard systému environmentálního managementu spravovaný ISO.
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) je nástroj Evropské unie, který stanovuje spravedlivou cenu za emise uhlíku při výrobě uhlíkově intenzivního zboží, které vstupuje do EU. Cílem je podpořit čistou průmyslovou výrobu mimo EU a zabezpečit, aby cena uhlíku u dovozu byla ekvivalentní ceně uhlíku u domácí produkce. CBAM je kompatibilní s pravidly WTO. V současné přechodné fázi platí od roku 2023 do 2026 a postupně nahradí přidělování bezplatných povolenek podle systému obchodování s emisemi EU (ETS).
Je označení pro produkty, jejichž výroba vypouští velké množství uhlíkových emisí. Tyto emise jsou spojeny s procesy, jako je tavení kovů, výroba cementu nebo hnojiv.
Výraz používaný pro mechanismus CBAM.